I fjor sommer leste jeg en fantastisk oppslukende bok; Den franske fotografen av Natasha Lester. Min korte bokanbefaling lød: Kjærlighet, krig og mysterium i 1940-årene og 2005. Italia, Frankrike, USA, Australia. Perfekt ferielektyre under en palme eller hvor som helst! Nå i høst har jeg gledet meg til en flunkende ny bok av Lester: Natt i lysets by – Mademoiselle Alliance på engelsk.

Forlaget beskriver boken som Lesters beste og mest storslåtte roman om mot, kjærlighet og tap – og en livsfarlig kamp for friheten. Heldigvis ble jeg ikke skuffet – også denne gangen var det rett blanding for å vekke min leseinteresse for krig, kjærlighet og spenning. Nær 500 sider ble slukt i en fei! Som i Den franske fotografen er hovedkarakteren en kvinne under andre verdenskrig i Europa. Forrige gang var hovedkarakter Jessica May løselig basert på Elizabeth «Lee» Miller, amerikansk fotograf, krigskorrespondent og fotomodell. Hun var trolig den første kvinnen som rapporterte fra fronten i krig.

Natt i lysets by er basert på den sanne historien om en annen heltinne fra virkeligheten: Marie-Madeleine Fourcade (Méric). Hun ledet Frankrikes største motstandsnettverk og var den eneste kvinnelige frontfiguren i en mannsdominert motstandskamp. Navnet på nettverket hun ledet var Alliance, men nazistene kalte det Noas ark fordi personene benyttet dyr som kodenavn: Tiger, Ulv, Elefant og mange flere. Selv brukte Marie-Madeleine dekknavnet Hérisson, som betyr pinnsvin på fransk – en skapning ingen legger særlig merke til. Hennes nestkommanderende – en høy, mørkhåret og sjarmerende kommandant i flyvåpenet hadde dekknavnet Ørn. Historien veksler mellom «nåtid» som er Frankrike på 1940-tallet og fortid i Marokko på 1920-tallet. Forfatteren virker å ha svært god kontroll på fakta, historien er sammensatt av ulike kilder, men også en god del fiksjon. Jeg ble fenget av sterke karakterer, godt driv, realisme, detaljrikdom, gjennomgående spenning og romantikk.

Australske Natasha Lester var markedssjef i L’Oreal før hun ble forfatter. Den franske fotografen ble hennes internasjonale gjennombrudd, og var den første boken som kom på norsk. Forfatteren er inspirert av ekte og modige kvinner. På bloggen sin beskriver hun seg selv slik: Jeg er nå en New York Times-bestselgende og prisvinnende forfatter av ni bøker, som har blitt oversatt til 21 språk og utgitt over hele verden. Selv om jeg elsker å reise, elsker jeg også å vende tilbake til hjemmet mitt i Cottesloe, Western Australia, hvor min favorittaktivitet er å løpe ved havet.

Til nå er følgende bøker oversatt til norsk av Ina Bakke Kickstat: Den franske fotografen (2020), Syersken fra Paris (2020), Den hemmelige gaven (2021), Huset på Rivieraen (2022), Alix St Pierres tre liv (2023), En ny verden (2024) og Natt i lysets by (2025). Jeg håper på flere slukebøker fra Lester om historiske heltinner, formidlet av en dyktig oversetter.

Er Natt i lysets by inne på biblioteket?

Bekkestua. Voksenavd.

  • Eks. 4: Utlånt, forfallsdato 21/10/2026

Sandvika. Voksenavd.

  • Eks. 3: Utlånt, forfallsdato 26/10/2026

Rykkinn. Voksenavd.

  • Eks. 2: Utlånt, forfallsdato 05/11/2026

Høvik. Voksenavd.

  • Eks. 1: Til avhenting

Reserver tittelen i Bibliofil

Er Den franske fotografen inne på biblioteket?

Bekkestua. Voksenavd.

  • Eks. 1: På hylla, plassering UNDERHOLD

Sandvika. Voksenavd.

  • Eks. 2: Utlånt, forfallsdato 27/10/2026

Rykkinn. Voksenavd.

  • Eks. 4: På hylla

Eiksmarka. Voksenavd.

  • Eks. 5: På hylla

Høvik. Voksenavd.

  • Eks. 3: På hylla

Bestill tittelen i Bibliofil

Bøker av Natasha Lester på norsk

Bøker av Natasha Lester på engelsk

 

Translate »