Alabama, rundt 2005. Sookie har nettopp arrangert bryllup for den siste av de tre døtrene sine, og ser frem til masse fritid uten å måtte forholde seg til fargetemaer, invitasjoner og bryllupsrelaterte katastrofer. Hun bor to hus bortenfor sin eksentriske og selvsentrerte mor Eleanor, som fremhever seg selv og sine evner ved enhver anledning, det vil si alltid. De har alltid hatt et anstrengt forhold, og Sookie har aldri følt at hun har levd opp til morens forventninger. En dag får Sookie et rekommandert brev som er adressert til Eleanor, og innholdet snur opp ned på livet hennes.
Parallelt med historien til Sookie tar Flagg oss med tilbake i tid, og vi blir kjent med familien Jurdabralinski i Wisconsin. Fritzi er eldst av fem søsken, og sammen med de tre søstrene driver hun familiens bensinstasjon under 2. verdenskrig mens broren er i luftforsvaret. Hun selv og to av søstrene er gode piloter, og de blir etterhvert tatt opp i WASP. Dette var kvinnelige piloter som tok transportoppdrag, og de fløy så godt som alle flymodellene luftforsvaret brukte under 2. verdenskrig.
Denne romanen er både sjarmerende og koselig, men den tar også opp temaer som identitet og likestilling. Jeg syntes det var interessant å lese om WASP, som jeg ikke kjente til fra før. Språket er ledig og fint, og tittelen i seg selv er vanskelig å motstå. Fannie Flagg står også bak boken «Stekte grønne tomater på Whistle Stop Café».
Bestill boken fra Bærum bibliotek
Anbefalt av Helena
