Det er juni, det er Pride-måned, og det er viktigere enn noensinne å kjempe for retten til å elske den man gjør og være den man er.
Her er noen gode bøker for ungdom om å være seg selv, være forelska og være i tvil.
Jay’s guide to crushing it av Ruby Clyde
Når Jay dytter håret under en caps, låner brorens klær og sniker seg ut til skateparken kan hun virkelig føle seg fri. I parken møter hun Alex, skolens kjekkeste gutt, som også skater, og tror Jay er en gutt. På skolen blir Jay kjent med Mina, som er selvsikker, morsom og populær, og oppfatter Jay som en jente. Hjemme hos moren heter Jay Jennifer, bruker skjørt, har håret langt og gjemmer skateboardet under senga.
Mellom forviklinger, hemmeligheter og gryende følelser må Jay finne ut av hvor hun passer inn, og hva det egentlig betyr å være seg selv.
Jeg angrer ikke på noe av Ida Therese Klungland
Jakub henger med venninnene, har seanser med ouija-brett og drar på fester. Der møter han Simon, som er noen år eldre, og de begynner å treffes i hemmelighet.
Moren vet ikke at Jakub er homofil, men forventer at han skal stå til konfirmasjon. Når Simon truer med å spre en video av dem sammen, blir Jakub presset til et bristepunkt.
Mens Jakub prøver å være god katolikk og gay best friend samtidig, begynner livet å ligne mer og mer på det helvete han ikke tror på.
Kongene av Kongeparken av Maren Skolen
For Sam er russetida et nødvendig onde, en siste ting å få overstått av videregående før han kan ta fatt på komponiststudiene i England. Hvis han har råd til skolepengene, da.
For Axel peaket livet i russetida, men det var ifjor. Helst skulle han vært russ en gang til; i stedet sitter han hjemme og ser på youtube-videor med katten mens livet går videre for kompisene.
Men når det utlyses en konkurranse om å skrive og fremføre årets beste russelåt, med en god slump penger i førstepremie, øyner både Sam og Axel en mulighet til å oppfylle drømmene sine. Det er bare det at Sam raskt skjønner at han er forelsket i Axel og ingenting går helt etter planen.
Homebody av Theo Parish
For mange er det enkelt å svare på spørsmålet «Er du jente eller gutt?» For andre kan veien fram til et svar være lang.
I denne selvbiografiske tegneserien forteller Theo om sin reise som transperson og ikke-binær. De deler erfaringer fra oppveksten, hvor vanskelig det kan være å ikke passe inn i trange bokser for «jente» og «gutt» og hvilken aha-opplevelse det var å finne begrepet «ikke-binær». Gjennom humor, varme og symbolikk får vi følge Theo på veien fram til å skape et hjem i seg selv.
