Claire Keegan 

Claire Keegan er en prisbelønt irsk forfatter. Hun har blitt kalt en av verdens beste novelleforfattere, og hun har publisert verkene sine i blant annet The New Yorker, Best American Short Stories og The Paris Review. Fortellingene hennes får fantastiske anmeldelser, og hun får skryt fra en rekke andre kjente forfattere:

“A single one of Keegan’s grounded, powerful sentences can contain volumes of social history. Every word is the right word in the right place, and the effect is resonant and deeply moving.” – Hilary Mantel 

“Claire Keegan makes her moments real – and then she makes them matter.” 
–  Colm Tóibín 

Keegan blir også kalt en mester i kortformatet, og er blant svært få forfattere som får sagt så mye på så få sider. Flere av hennes fortellinger regnes allerede som moderne klassikere i Irland.  

 

  • Antarctica (1999)

    Novellesamlingen er forfatterens debut og ble utgitt for første gang i 1999, men har kommet ut i ny utgave i 2023. Samlingen fikk strålende anmeldelser da den ble utgitt, og ble kalt både imponerende og noen av de fineste samtidsfortellingene som nylig er skrevet på engelsk. Boken vant The Rooney Prize for Irish Literature i 2000. 

    I samlingens tittelnovelle drar en gift kvinne inn til byen. Familien hennes tror det er for å handle julegaver. Hennes egentlige mål er å finne ut hvordan det er å ligge med en annen mann enn ektemannen. Handlingen tar en mørk og overaskende vending.

     

  • Foster / Tre lys (2010 / 2022)

    En liten jente blir sendt til et barnløst par på den irske landsbygda hvor hun for første gang får opplever oppmerksomhet, omsorg, varme og kjærlighet. Sakte, men sikkert begynner hun å blomstre. Men så blir en stor hemmelighet avslørt, og hun innser hvor skjør idyllen hennes er.

    I 2022 ble novellen filmatisert under tittelen The Quiet Girl. Filmen hadde premiere under Berlin International Film Festival, hvor den vant to priser. Mesteparten av dialogen foregår på irsk, og hovedrollene spilles av Catherine Clinch, Carrie Crowley og Andrew Bennett. The Quiet Girl ble også nominert til en Oscar for Best International Feature Film i 2023. Dette er den første irsk-språklige filmen som har mottatt denne nominasjonen. 

 

  • Small things like these / Småting som dette (2021)

    Det er jul i den lille irske byen New Ross, og kullhandleren Bill Furlong har det travelt med årets siste leveranser. Den aller siste turen, på selve julaften, går til byens nonnekloster. Der blir han konfrontert med et dilemma som tvinger ham til å veie sin egen samvittighet opp mot familiens trygghet.

    Småting som dette er en tidløs julefortelling om menneskelighet og mot.
    Boken vant The Orwell Prize for Political Fiction i 2022, og den ble kortlistet til Rathbones Folio Prize og Bookerprisen.

    I 2024 ble boken filmatisert under samme tittel, Small Things Like These, med blant annet Matt Damon og Cillian Murphy som produsenter. Cillian Murphy spiller også i hovedrollen som Bil Furlong. Filmen mottok gode anmeldelser fra kritikere i Irland og Storbritannia, men fikk en 3-er av NRK som skriver at “Historien hadde fortjent bedre”.  

 

  • So late in the day / I seneste laget (2022 / 2024)

    Etter en begivenhetsløs fredag på kontoret i Dublin, står Cathal ovenfor en langhelg og tar bussen hjem. Der spinner tankene hans rundt Sabine, en kvinne han kunne ha tilbrakt livet med hvis han bare hadde gjort ting annerledes. Hele kvelden trenger tanker om henne, og andre kvinner, seg på – og den egentlige betydningen av denne spesifikke datoen blir avslørt. 

    So Late in the Day er Keegans nyeste utgivelse, og ble opprinnelig publisert i The New Yorker i 2022. Novellen utforsker “Systematisk kvinnehat”, og i likhet med forfatterens tidligere verk har den fått flere gode anmeldelser. Den ble blant annet nominert til den irske prisen Novel of the Year i 2023.

NB: Flere av bokbeskrivelsene i dette innlegget er tilpasninger av omtaleteksten fra forlaget eller Biblioteksentralen. 

Translate »