Foredrag: Hundre ting jeg tenker på når jeg tenker på Romerriket – med Magnus Helgerud

Dato
11. april 2025
Utløpt!
Tid
13:00 - 14:00
Sted
Bærum bibliotek Bekkestua
Gamle Ringeriksvei 44, Bekkestua

Tenk at romerne laget parfyme av gladiatorsvette! Og at en skallet keiser gjorde det forbudt å se på ham ovenfra. Eller at tidenes best betalte idrettsstjerne levde for nesten to tusen år siden. Her får du hundre ting å tenke på om det gedigne riket som aldri slutter å fascinere.

De gamle romerne jublet fra tribunene i Colosseum mens dødsdømte ble spist levende av ville dyr, de røykte såkalte «latterblader» fra Afghanistan for å ruse seg og de skrev drøye ting på do-veggene: Jeg har ligget med servitrisen!

Magnus Helgerud har tenkt på alt dette, men også på at romerne skrev lover vi fortsatt lever etter, utførte kompliserte operasjoner og bygget kloakksystemer som fortsatt er i bruk. Og på at de vasket klærne sine i urin. Dette tankearbeidet har blitt til årets morsomste historietime.

Velkommen tilbake til Romerriket!

Magnus Helgerud er idéhistoriker, forfatter og spaltist i bl.a. Aftenposten Innsikt.

Arrangementet er støttet av Fritt Ord og inngår i prosjektet «Fortalt fortid».

Foto: Astrid Waller

Arrangør

Bærum bibliotek
Translate »