Chain-Gang All-Stars
av Nana Kwame Adjei-Brenyah
Chain-gang all-stars er debutromanen til den amerikanske forfatteren Nana Kwame Adjei-Brenyah. Boken er en dystopi som kom ut i 2023, og som har fått utrolig mye god kritikk etter utgivelse. Romanen har blitt nominert til flere priser, og ble blant annet en finalist til The National Book Award in Fiction. Den kom også med på flere Best Book of the Year lister.
I boken møter vi Loretta Thurwar som er romanens hovedperson. Hun er dømt for drap, men istedenfor å sitte i fengsel er hun med på noe som kalles Criminal Action Penal Entertainment (CAPE) program. Dette er et TV-program som innsatte kan melde seg til å bli med på, og hvor de konkurrerer mot hverandre for å vinne frihetet sin. Konkurransen går ut på å sloss mot, og drepe sin motstander i «death matches» som vises direkte på TV og i arenaer. Hvis de overlever i tre år slippes de fri. Loretta Thurwar har bare to uker igjen.
Deltagerne blir sett på som en blanding av atlet i en «hard action-sport», men også som kriminelle som fortjener å dø. De er slaver til dette reality-programmet hvor de filmes konstant og har så å si ikke noe privatliv, men de er også kjendiser med store fanskarer og sponsorer.
«Where life is precious, life is precious. And surely that’s not here»
Perspektivet i boken skifter ofte og mellom mange forskjellige karakterer. Dette gjøres ofte uten helt tydelige skiller. Det er generelt mye som skjer i boka, og det er mye informasjon man skal ta til seg. Forfatteren har også lagt til en del fotnoter gjennom boka som skal forklare og utdype.
Alt dette kan gjøre det litt vanskelig å følge med, og for meg var det viktig å kunne sitte og konsentrere meg mens jeg leste. Dette var ikke en bok jeg leste på T-banen! Jeg fant også ut at om det var noe jeg ikke med en gang forstod, så måtte dette bare ignoreres der og da. Hvis det var viktig å få med seg ville det tas opp igjen og bli forklart tydeligere etter hvert.
Det er kanskje rart å si at man koste seg med en sånn type bok, men det vil jeg si jeg gjorde. Dette er ikke en bok jeg kan sammenligne med noe annet jeg har lest, og det var gøy å kunne utfordre seg selv litt med noe helt annet. Boken er brutal og til tider ganske ubehagelig, men den er også fascinerende, spennende og underholdene.
I boken beskriver en av karakterene CAPE- programmet som en bilulykke det er vanskelig å se vekk fra. Dette syns jeg beskriver boken ganske godt, og i en anmeldelse i New York Times står det at:
«You can’t applaud Nana Kwame Adjei-Brenyah’s thrilling debut novel, “Chain-Gang All-Stars,” without getting blood on your hands.»
Så hvis man er ute etter noe litt utenom det vanlige er dette absolutt en bok jeg vil anbefale!
Er Chain-gang all-stars inne på biblioteket?
Bekkestua. Voksenavd.
Rykkinn. Voksenavd.
